Ako vybrať bežky?

Máte staré bežky sa zvyšky sklznica, dodřenými či guľatými hranami a viazaním, ktoré už veľa dôvery nevzbudzuje, alebo žiadne nemáte, ale radi by ste si ich zaobstarali? Poradíme Vám s ich správnym výberom...


Je mnoho hľadísk

Na ktoré je potrebné pri výbere vhodných bežeckých lyží pozerať a orientácia v ponúkanom spektre je mnohokrát zložitá. Pozrime sa teda na pár stručných zásad na čo si dať pozor a ako k výberu bežiek pristupovať. Tým základným predpokladom je Vaša výkonnosť. Stanoviť si tzv ciele a obmedzenia vo vzťahu k svojim zručnostiam, skúsenostiam, perspektívam, ale aj frekvenciu, v akej budete lyže využívať. Potom už len vyberáte kategóriu, ktorá je pre Vás aktuálny - tzn., Či potrebujete lyže na účely športovým (súťažným), výkonnostným (teda ak ste tzv hobík, ktorý najazdí veľa kilometrov a občas si aj Pretekajte alebo je Vašim cieľom skôr lyžovanie v rovine turistické a rekreačné. S odpoveďou na uvedené otázky tiež úzko súvisí aj voľba terénu, po ktorom sa budete pohybovať. Tj. upravené trate, nespevnené cesty, strmé svahy hôr apod, čo bude jedným z rozhodujúcich kritérií pri výbere Vašich lyží. U športového poňatie behu na lyžiach ešte vzniká komplikácie, že potrebujete voliť lyže podľa techniky behu - klasický spôsob či voľný štýl (korčuľovanie). A v neposlednom rade pravdepodobne budete riešiť aj otázku, koľko do bežkárskeho vybavenia investovať. V úvode dôkladného zoznámenie s jednotlivými modelmi bežkárskych lyží si povedzme, že väčšina popredných výrobcov rozlišuje najmä týchto 7 základných: lyže - závodné, športové, rekreačné (turistické), fitness (nordic croussing), junior, dámske a back country.

Zavodní a športové

Sám názov už napovedá, že sa jedná o kategóriu lyží, ktoré sú určené predovšetkým lyžiarom, účastníkom vrcholových či výkonnostných súťaží. Ak nemáte odraz aj sklz precízne zvládnuté, budete sa na nich s najväčšou pravdepodobnosťou len trápiť. Tieto kategórie lyží sú vhodné do upravenej stopy. Dĺžka lyží pre klasický spôsob behu sa volí o 20 až 30 cm dlhší než je výška postavy pretekára. U lyží pre korčuľovanie volíme dĺžku približne zodpovedajúcej výške postavy alebo o cca 10 cm vyšší. Šírka pretekárskych lyží je daná predovšetkým tvarom konkrétneho modelu a pohybuje sa v rozmedzí 40-45 mm. Vzhľadom k vysokým nárokom na kvalitu pretekárskych lyží sa používajú pri ich výrobe predovšetkým špičkové materiály, ktoré sú drahé a od toho je závislá aj ich cena. Ak chcete mať taký materiál, tak spravidla začínate na cene okolo 10 tis Sk a stúpate vyššie. Ak sa pozrieme na ponuku športových modelov, tak tu sa môžete stretnúť aj s tzv Combi bežkami. Tento model lyží je vítanou variantou pre tých jedincov, ktorí chcú mať iba jedny univerzálne bežky, na ktorých môžu korčuľovať, ale aj jazdiť klasicky. Dĺžka Combi bežiek sa odporúča cca 15 cm nad výšku lyžiara. Športové lyže majú oproti závodným špeciálom nespornú výhodu v podstatne nižšej obstarávacej cene. Naproti tomu ich nevýhodou je skutočnosť, že sú tiež znateľne ťažšie.

Rekreačný

Pravdepodobne najpredávanejšie kategórie bežiek. Rekreačné lyže sú od pretekárskych a športových už na prvý pohľad rozoznateľné väčšou šírkou. S prihliadnutím k používaným materiálom pri ich výrobe sú tiež oveľa ťažšie. Šírka lyže sa pohybuje v rozmedzí 46-54 mm. Nespornou výhodou je však fakt, že aj horná hranica šírky - teda 54 mm ešte umožňuje pohodlnú a bezproblémovú jazdu vo vyfrézované strojovej stope. Veľmi dôležitou prednosťou rekreačných bežiek voči pretekárskym a športovým je možnosť bezpečnej a pohodlnej jazdy aj mimo upravené trate v ľahkom teréne, bez toho aby ste sa museli obávať ich poškodeniu. Ceny lyží v uvedenej kategórii začínajú cca na 1000 Sk, ale bežne sa predávajú modely vyššej úrovne, ktoré môžu byť drahšie ako základné z kategórie športových. Záleží na technológii a materiáloch použitých pri výrobe konkrétneho modelu.

Fitness

Sú ideálnou voľbou pre vyznávačov aktívneho fitness štýlu. Takéto bežky slúži predovšetkým k pohodovej jazde bez akéhokoľvek výkonnostného porovnávanie. Ich dĺžka je výrazne kratšia oproti lyžiam pre klasický spôsob behu. Optimálne je vyberať bežky rovnako vysoké ako postava lyžiara. Pre tých, ktorí chcú lyže vyšší, by malo byť vodítkom odporúčanie držať sa maximálna hranica 15 cm nad výšku postavy danej osoby. Fitness bežky majú tú zvláštnosť, že ich sklznica je často opatrená protišmykovou úpravou. Sú to tzv šupiny, ktoré sa pri odraze zarežú do snehu a zabránia pošmyknutiu. Ich nesporná výhoda spočíva v tom, že používateľ má o poznanie menej práce s prípravou pred použitím lyží.

Junior

Vyrábajú sa v kratších dĺžkach pre mladších lyžiarov. Začiatočníkom vyhovujú skôr lyže širšie a kratšie. Dôvodom je ich lepšia stabilita. Skúseným mladým lyžiarom (deťom) kupujeme zásadne lyže užšie ao cca 15 cm vyššie ako je výška ich postavy. Približne od 10 rokov veku dieťaťa sa už u detských bežiek riadime rovnakými pravidlami ako pri výbere lyží pre dospelých.

Dámske

Táto kategória sa technologicky prelína s lyžami športovými, rekreačnými aj fitness. Ak nachádzame nejaké rozdiely, tak predovšetkým v tvrdosti a dizajnu, čím sa prispôsobujú ženám.

Back country

Na lyžiach back country sa toľko nebehá, skôr sa rýchlejšie chodí. Jedná sa o lyže robustnej stavby, ktoré majú oceľové hrany, sú širšie a veľmi odolné, čo ich predurčuje k pohybu vo voľnom teréne po zasnežených pláňach a kopcoch. Táto kategória sa nachádza na pomyselnej hranici medzi lyžami bežeckými a skialpinistickými. Odborníkmi odporúčaná dĺžka týchto lyží je 10-15 cm nad výšku postavy lyžiara. Dlhšie lyže sa síce menej borí, ale sú horšie ovládateľné pri zjazdoch, čo môže spôsobiť nepríjemné problémy predovšetkým u menej skúsených jedincov. Tvarom sú dosť podobné a pripomínajú moderné zjazdové lyže carvingového typu. Ich cena sa pohybuje skôr vo vyšších poschodiach ponuky.

Odporúčania záverom:

Pri výbere vhodných lyží sa poraďte s odborníkom, v ideálnom prípade v špecializovanej predajni so zameraním na bežecké lyžovanie. Návšteva takéhoto obchodu sa Vám oplatí z niekoľkých dôvodov. Získate veľa dôležitých informácií a odbornú pomoc pri výbere vhodného typu lyží. V súčasnosti už nie sú výnimkou predajne, ktoré používajú meracie prístroje, s ktorých pomocou určí vhodnú dĺžku a tvrdosť lyží priamo pre Vás.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: